holland delft 01

Делфт (Нідерланди) 28 грудня 2010 року. Студенткою я потрапляю на 5 днів в чудову родину голландських пенсіонерів-дизайнерів. Маленький, але затишний будиночок на узбережжі одного з численних каналів, оформлено скромно, але зі смаком. У дизайнерів бути інакше не може. Стареньке авто припарковано на узбіччі. У мініатюрному коридорчику стоять два велосипеди.

holland 09

holland 08

hollland 14

holland 12

holland 10

holland 15

Ввечері ми сідаємо у вітальні обмінятися враженнями. Господиня запалює свічки, вмикає класичну музику на платівці, господар підігріває чайник і наливає чай у чашки, а решту в термос і міцно його закручує. За бесідами про Україну і наші враження від Нідерландів час летить швидко. Чай закінчується, господиня підливає ще гарячого з термосу і так протягом вечора. В той момент я зрозуміла, що таке європейська ощадливість і бережне ставлення до своїх ресурсів.

holland 11

Вечірній душ. Я помічаю незвичні 2 крани у душі – на рівні голови та на рівні талії. Знову ж таки ощадливість водних ресурсів.

holland 07

22.00. Нам виділили 2 кімнати, які слугують творчими майстернями творчих господарів, на другому поверсі. Зрозуміло, що господиня ще по приїзду запитала чи маємо ми спальні мішки або свою білизну і були підготовлені до такого перебігу подій, тому підготували свої спальники. Після довгого дня, зміни клімату, грудневих туманів і дощів ми міцно заснули.

holland den haag 02

Однак вже опівночі я прокинулася від жахливого холоду і неможливості зігрітися та знову заснути. Заздрість подрузі, яка спала біля батареї, набирала обертів, а думка про пляшку української горілки десь глибоко в рюкзаку не давала спокою. До ранку, я так і не заснула, як врешті і мої друзі. Виявилося, що обігрів будинку автоматично вимикається о 22.00 та вмикається лише о 06.00. Не встиг заснути до десятої – вже не заснеш. Постійна температура у будинку близько 16-18 с і голандці завжди тепло одягаються, щоб не втрачати тепло. У маленьких кімнатках на 3 поверсі майже ніколи немає опалення,  голандці їх використовують як дитячі кімнати з дитинства привчаючи дітей до комфортної температури.

holland 03

Сонячний суботній день. Вулиці міста Утрехт заповнені людьми, які вийшли погрітися під променями зимового сонця. Сімейні пари гуляють з дітьми і в очі кидається, що у малечі виглядають оголені ніжки з-під штанців і дітлахи переважно без шапок. І тепер згадайте українських дітей у колготах, підштаниках, 2 светрах шапці і капішоні. Однак голандці загартовуються з дитинства.

holland 06

Одяг і молодь. Під час багатьох поїздок до різних країн Європи і спілкуючись з молоддю помічаєш як вони відрізняються від нас. Європейські студенти часто одягаються у дешевий одяг, часом з секонд-хенду і стоптують свої дешеві кеди до дірок перед тим як купити нові. Підбори і дорогу сукню дівчата переважно одягають на важливу подію та часто виглядають негармонійно через невміння ходити на підборах. Щодо манікюру і зачісок, дорогих прикрас, то у Європі це прерогатива жінок за 30.

holland 18

holland 16

Можливо під заголовком “Європейська скромність” і можна було написати інакше, але торкнутися цієї теми я вирішали після розмови з подругою, родичі якої мігрували до Франції і розчарувалися, бо по-іншому уявляли собі життя у Європі. Пересічні громадяни переважної більшості європейських країн живуть дуже скромно та економно, рахуючи кожен цент, а допомагає їм почуватися впевнено щодня соціальна допомога, пільги та профспілки, які контролюють зростання цін і дають знижки на відпочинок.

holland 04

Чи можемо ми, українці, жити так само скромно і економно як інші європейці?