malbork мальборк 24

Замок у Мальборку — найбільший у Європі. Навіть найбільший замок у світі, якщо брати до уваги той факт, що замки будувалися фактично лише у старій Європі.

malbork мальборк 01

Названий на честь Діви Марії (німецькою мовою Марієнбург / Marienburg ) замок став резиденцією Великого магістра Тевтонського ордену.

malbork мальборк 05

Па-да-да-пам… Цей незручний момент, коли чуєш словосполучення «Великий магістр Тевтонського ордену» і хочеться тікати лабіринтами замку від страшних катувань — Великий, Магістр, Тевтонського та ще й Ордену!

malbork мальборк 06

Сам Тевтонський орден був заснований у XII столітті лицарями Римо-Католицької Церкви.  Складався він з ченців переважно вихідців з «тевтонських» (східно-німецьких) земель. Тевтонці брали участь у хрестових походах за визволення Палестини, а сам Орден відіграв значну роль у християнізації Східної Європи та поширенні католицизму на її теренах.

malbork мальборк 09

Особисто у мене виникло дві асоціації з Тевтонським орденом: 1) як у історика за освітою — Грюнвальдська битва і поразка Ордену в ній та 2) Хогвартс і Гаррі Поттер — чомусь здається, що у цьому замку Великий магістр (голова Ордену) і його свита творили ще й не таку магію;

malbork мальборк 02

Сьогодні замок повстав з руїни після нищівних бомбардувань часів Другої Світової війни і відкрив свої двері для допитливих туристів та любителів історії у вільний від роботи час.

malbork мальборк 17

Дорога з Гданська до Мальборка як потягом, так і на авто займає близько півгодини, а щоб зекономити час на чергу в касі на вихідних (любителів історії таки багато їздить сюди), квиток краще придбати онлайн на офіційній сторінці Замку.

malbork мальборк 10

Взявши у супровід електронного гіда (мови до вибору) час летить нереально швидко, навіть в анонсовані мінімальні 3,5 години ми не вклалися, а прогуляли замком цілий день. Приємний баритон розповідає історію замку та всього, що з ним пов’язано. Прив’язка ж до gps налаштовує розповіді гіда на потрібну тему.

malbork мальборк 00

На території безліч кафешок з традиційною кухнею. На середині шляху, підкріпившись, знову впевнено йдеш блукати між замковими мурами.

malbork мальборк 21

Великий Магістр і його команда жили, м’яко кажучи, непогано. З окремою кухнею, декількома трапезними (літній і зимовий варіанти), гардеробною в 70-80 кв.м. і опаленням.

malbork мальборк 12

Бачите ці отвори у підлозі, це система опалення трапезної. Тепле повітря проходить крізь отвори і піднімається вгору, зігріваючи приміщення. Розписні стіни та декоровані стелі з лицарською символікою переносять тебе в середньовіччя.

malbork мальборк 13

Окрема колекція бурштину нереально круто оформлена: тут і необроблені породи, і вироби з бурштину. Назва ж каменю походить з польської bursztyn, у свою чергу, запозиченого з середньонижньонімецької мови, де слово bernstein означало «жар-камінь».

malbork мальборк 15

malbork мальборк 14

malbork мальборк 16

Колекція зброї теж не відстає за цінністю.

malbork мальборк 19

malbork мальборк 18

Однак дух перехоплює не від самих масштабів замку, не від краси внутрішніх кімнат, а від фантастичного краєвиду, який відкриваться із замкової башти на маленьке провінційне польське місто, ріку і сам замок.

malbork мальборк 22

malbork мальборк 23

malbork мальборк 24

Внутрішні колекції замку можна відвідати з вівторка по неділю (09:00 — 19.00), а територія відкрита щоденно (9:00 — 20.00).

Електронні квитки краще придбати на офіційному сайті і зекономити час на чергу у вихідний.